Sevi̇ye Sensörleri̇ Nedi̇r? Ne İşe Yararlar?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
5 Eylül 2019, Perşembe
Seviye Sensörleri Nedir? Ne İşe Yararlar?
Seviye Sensörlerinin ne önemi olduğunu ve ne işe yaradığını detaylıca sizlere aktardığımız yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz
Seviye Sensörleri Nedir? Ne İşe Yararlar?

Seviye Sensörleri, kapalı veya açık haznelerin seviye durumunu ölçen ve gösteren elektronik ve elektromekanik sensörlerdir. İkiye ayrılırlar. Seviye Şalterleri ve Seviye Transmitterleri.

SEVİYE ŞALTERLERİ

Seviye Şalterleri, tank gibi hacmi belli tankların içinde bulunan sıvıların-katıların belli noktalara geldiğinde kontak bilgisi veren sensörlerdir. Çok fazla çeşitleri vardır. Şamandıralı, titreşimli, motorlu, kapasitif en çok kullanılanlarıdır. Kullanılan ortama, sıvıya göre değişiklik göstermektedirler. Şamandıralı seviye şalterleri, en sık kullanılan ve ekonomik olan sensörlerdir. Seviye şalterleri, tek tip olanların dışında prosese ve müşterilerin isteklerine bağlı özel olarak da üretilebilmektedirler. 

Genellikle 5-30 VDC besleme ile çalışan sensörlerin dışında 220 VAC besleme ile çalışan modeller de vardır. 

Şamandıralı Seviye Şalterleri, boruların üzerinde bulunan şamandıraların boru içerisine yerleştirilen sensörleri tetiklemesi ile çalışmaktadır. Şamandıraların ağırlığı özel olarak hesaplanarak üretilir ve sıvının üzerinde kalır. Bu sayede sıvı ile birlikte hareket eder ve boru içerisinde bulunan sensörü tetikler. Bu sayede kontak çıkışı alınmaktadır. 

Titreşimli Tip Seviye Şalterlerinin ise sıvı, katı ve sıvı-katı modelleri mevcuttur. Üzerinde bulunan iki ayak, minik titreşimler verir. Sıvı veya katının bu ayaklar arasına girerek iki ayak arasında iletişimi kesmesiyle sensörün kontak çıkışı vermesi sağlanır. Titreşim vermesinden dolayı nemli tanklarda da kullanılabilmektedir. 

Pedallı Motorlu Seviye Şalterleri karı malzemelerde kullanılabilmektedir. Nemli tanklarda kullanılması çok sağlıklı değildir. Montajı yapıldıktan sonra tank içerisinde kalan pedal, gövde içerisinde bulunan motor sayesinde dönmeye başlar. Tank içerisinde bulunan katı malzeme, pedallı motorlu seviye şalterinin seviyesine geldiğinde pedalın dönmesini engeller ve pedal dönmediğinde elektronik kart üzerinden kontak çıkışı alınmaktadır. 

Kapasitif Seviye Şalterleri, dokunmatik ekran mantığı ile çalışır. üzerinde sıvı veya katı geldiğinde kontak çıkışı vermektedir. 

 

SEVİYE TRANSMİTTERLERİ

Seviye Transmitterleri, Açık veya kapalı haznelerde bulunan sıvıların-katıların seviyesini sürekli olarak ölçen ve bunu da belli çıkışlarla dışarıya aktaran sensörlerdir. Genellikle 4-20mA ve 0-10 V ile çıkış alınmaktadır. 

Bu ürünler seçilirken, ölçümü yapılacak maddenin belirtilmesi çok önemlidir. Birçok etken vardır. Aşağıda seçim için maddeler mevcuttur.

- Ölçülecek Madde Nedir? (Sıvı - Katı)

- Madde Korozif midir? (Aşındırıcılığı Var mıdır?)

- Tank Yüksekliği 

- Sıcaklık ve Basınç Değerleri Nelerdir?

- Sıvı Tanklarında Buhar veya Gaz oluşumu Mevcut mu?

 

Bu sorulara cevap alındığında sağlıklı ürünler önerilmektedir. 

Daha detaylı bilgiler için iletişime geçebilirsiniz...

Etiketler
seviye sensörü
seviye şalteri
seviye transmitter
şamandıralı seviye sensörü
şamandıralı seviye
hidrostatik seviye
seviye anahtarı
level switch
level sensör
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın